torek, 5. januar 2016

Feri Lainšček :Bara Bara


Kje se odvija zgodba igrice Bara Bara?

V lutkovni igrici Ferija Lainščka Bara Bara potekata vzporedni zgodbi. Kateri dve?

Zakaj je čarovnica Bara Bara kaznovana?

Kako je lončar razžalil čarovnico?

Katero skrivnost je usvojil lončar in katero čarovnica? Kaj ju povezuje?

V 5. prizoru Pri čarovnici Bari Bari v prvem njenem nastopu opazimo veliko klicajev. Zakaj jih je toliko?


ponedeljek, 4. januar 2016

Marjan Rožanc: Kako sem že zgodaj postal tujec ali Ernest Seton Thompson

Začneš lahko tukaj!






  • Katere svoje otroške radosti pisatelj ne razume?
  • Zakaj ni znal odgovoriti materi na vprašanje, kdo je pojedel čokolado?
  • Katero knjigo je venomer prebiral?
  • Kaj je učiteljica terjala od učencev?
  • Zakaj se je med nastopom na katedru vedno bolj počutil kakor samoten, pregnan volk?




Janko Messner: Job

Kaj je književni (dogajalni) čas? Kdaj se dogaja ta kratka pripoved?

Zakaj misliš, da prvoosebni pripovedovalec v svojem pogovoru s sinom Joba imenuje "podoba koroškega slovenskega ljudstva"?

Neznaten curek svetlo rdeče penaste krvi si išče pot od razbite Jobove golenice k ponikovalniku.

Katero besedno figuro/literarno sredstvo/metaforo najdeš v zgornji povedi?

_______________________________________ .

Janez Menart: Jaz


  1. O kom govori pesnik v pesmi?
  2. Kako imenujemo umetniško delo, v katerem avtor »naslika« sebe (govori o sebi)?
  3. Avtobiografija je vrsta pripovedi, ki opisuje lastno življenje pisca, ki temelji na resničnih doživetjih in izkušnjah; življenjepisno besedilo. Roman, ki popisuje lastno življenje pisca; lastni življenjepis. V Menartovi pesmi gre torej za avtobiografsko pesem, za pesniški avtoportret.
  4. S katerima zaimkoma in glagoloma se je poigral Menart?
  5. Kaj pomeni besedna zveza »moj jaz«?
  6. Kdo je »jaz« le za ljudi?
  7. S kom se pesnik pogovarja?
  8. Kateri vprašanji si zastavlja pesnik?
  9. Kaj je glavno sporočilo pesmi?
  10. Kako označiš pesnika na osnovi pesmi?
  11. Koliko kitic ima pesem? Kako jih imenujemo?
  12. Za kakšno rimo gre?
  13. Izpiši epiforo.
  14. Izpiši anadiplozo.



Tone Pavček: Pesem o zvezdah



Kakšen je človek po Pavčkovem mnenju?
Koliko primerjav med človekom in zvezdami najde pesnik?
Potujmo v svet književnosti
Iz 4. kitice izpiši metonimijo!
Ali je Pavčkova pesem lirska? Utemelji odgovor!
Kaj so svobodni verzi?
Naštej vsaj tri samostojne pesniške zbirke Toneta Pavčka!


nedelja, 3. januar 2016

Gregor Strniša: Orion


Čez tisoč let, ko naju več ne bo,
bo spet prav tak večer, kot je nocoj.
Na modrem nebu, daljen in svetal,
spet, kot nocoj bo Orijon sijal.

Zeleni hrast, ki pošumeva v noč,
takrat prastaro temno bo drevo.
Šumel bo v vetru kot teman spomin,
na ta večer, ko stala sva pod njim.

Skoz mrak bo trepetala istih zvezd srebrna luč,
a mladi par, ki se bo tu takrat objel, bo drug.

Prav kot nocoj, v pomladni mrak,
Z neba bo Orion sijal
in prav tako kot jaz morda
bo rekla deklica:

Kako je daleč, kako je lep,
kako blešči se njegovih sedem zvezd!

Čez tisoč let, ko naju ne bo več,
na nebu Orion sijal bo še.
Poljubi me za tisoč dolgih let,
ko tu mlad par se bo poljubil spet!

In Orion bo še sijal,
Ko se bo zrušil stari hrast.
Ko tu nikogar več ne bo,
Še kot nocoj sijal bo v noč.

Kako je daleč, kako je lep,
Kako blešči se njegovih sedem zvezd!

Zakaj omenja pesnik ravno Orion?

Iz druge kitice izpiši okrasni pridevek in primero ali komparacijo!

Od kod ta zeleni hrast, zakaj ga lirski subjekt omenja?

Naštej vsaj tri pesniške zbirke Gregorja Strniše? 

Desa Muck: Branje se splača





Na kakšne načine s(m)o vas hoteli "prelisičiti, da bi se zaljubili v knjige"?
Kdaj se je "nekaj hudo zalomilo"?
Ali "v vašem spominu obstajajo mučni dogodki, povezani prav s knjigo"?
Koliko knjig ste prebrali "za kazen"?
"Kaj sploh vidijo (odrasli) v tem bedastem branju, ki je eno samo zapravljanje časa?"
Kako je knjiga Desi Muck "reševala življenje"?
Ali obstajajo knjige, "ki se prilegajo vsakemu trenutku vašega življenja"?
Naštej naslove vsaj petih knjig, ki jih je napisala slovenska pisateljica Desa Muck!

sobota, 2. januar 2016

Škofjeloški pasijon


Predstava temelji na najstarejšem ohranjenem dramskem besedilu v slovenskem jeziku iz leta 1721, ko ga je napisal kapucin Lovrenc Marušič, imenovan tudi Romuald Štandreški
Med njimi je bil tudi Lovrenc Marušič iz Štandreža, sin Andreja in Uršule, rojen 9. avgusta 1676. Po opravljenem noviciatu v Celju, kamor so kapucini prišli leta 1609, je 13. marca 1700 položil slovesne zaobljube kot brat Romuald. Po mašniškem posvečenju je oče Romuald postal pridigar štajerske kapucinske province, pod katero je tedaj spadal tudi goriški samostan. Že pred letom 1720 je bil prestavljen h kapucinom v Škofjo Loko, ki so se tam naselili leta 1707. Leta 1720 so namreč loški kapucini dobili dovoljenje, da smejo pripraviti spokorno procesijo v obliki dramske igre, kakršno so vodili na veliki petek kapucini v Ljubljani in Novem mestu. Tam so bile v nemškem jeziku, besedilo za škofjeloško pa je oče Romuald prelil v slovenščino - sam ali ob pomoči Tolminca očeta Agatangela. "Ker so v besedilu posebnosti loškega in kraškega narečja, vprašanje Romualdovega pomočnika ni razrešeno, morda je bilo besedilo nalašč prilagojeno preprostemu predstavljalcu" (Martin Jevnikar). Celotno besedilo je ohranjeno v knjižnici škofjeloškega kapucinskega samostana. Rokopis nosi latinski naslov Instructio pro processione Locopolitana in die parasceues Domini (Navodilo za škofjeloško procesijo na veliki petek). Oče Romuald je na prvih straneh rokopisa v latinščini povedal, da se je procesija začela leta 1721 na prošnjo barona Eckerja, namestnika brižinskega škofa in predstojnika bratovščine sv. Rešnjega telesa. Le-ta je procesijo prirejala in plačala, k sodelovanju je pritegnila še bratovščine raznih mestnih obrtnikov, kapucini pa so priskrbeli reditelja. Režiserske opombe v Škofjeloškem pasijonu, kakor je to prvo dramsko besedilo v slovenščini krstila literarna zgodovina, so v nemščini, latinščini in slovenščini. O očetu Romualdu, ki je bil voditelj oziroma reditelj, ne vemo veliko; znano je le, da se je njegovo življenje izteklo 22. aprila 1748 v Gorici.
Štandrež je naselje blizu Gorice, kjer je bil Lovrenc rojen, svojo kapucinsko dolžnost pa je vrsto let opravljal v Škofji Loki, kjer je Škofjeloški pasijon tudi zapisal. Njegov rokopis hranijo v Kapucinskem samostanu, faksimile pa je na ogled v kapucinski knjižnici v Škofji Loki. Poleg tega, da je Škofjeloški pasijon najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku, je tudi najstarejša ohranjena dramska režijska knjiga v Evropi ter največja gledališka predstava na prostem v Sloveniji. Zaradi svoje izvirnosti in pomena, bogastva izraženega slovenskega jezika ter samega obsega predstave je Škofjeloški pasijon razglašen za živo mojstrovino državnega pomena s katero kandidiramo tudi za vpis na Reprezentativni seznam UNESCO nesnovne kulturne dediščine.
Škofjeloška pasijonska procesija, za katero še ni znana pisna predloga - po vsej verjetnosti je nastala na Bavarskem - je obsegala 13 prizorov, ki so se odigravali vsak na svojem vozu. Sprevod je odšel izpred kapucinske cerkve na veliki petek ob štirih popoldne po pridigi. Najbolj poznamo procesijo iz leta 1721, izpričani sta še procesiji v letih 1727 in 1728, zadnja je bila najbrž okoli leta 1780, ko je cesar Jožef II. vse "baročne" ljudske pobožnosti prepovedal. "Obsežna pesnitev z več kot 1000 verzi, z napotki za posamezne skupine, ki so se pomikale peš ali na konjih ali jih je na večjih ali manjših odrih nosilo določeno število mož, je edinstvena priča verske vneme in spektakularnosti baročnega časa," piše v svoji zgodovini slovenske dramatike France Koblar. Vsak prizor so predstavili vaščani okoliških vasi, ki so hodili h kapucinom v Loko, kjer jih je oče Romuald tedne in tedne učil, da "so si zapomnili besedilo, da so ga znali prav povedati, se prav kretati na nosilu ali na vozu, se prav nositi v nevajenih oblekah, ki jih je bilo 278 in so jih hranili v loškem samostanu" (Niko Kuret). Prizori Škofjeloškega pasijona očeta Romualda so naslednji: Paradiž, Smrt, Zadnja večerja, Sprevod Jezusovih sovražnikov, Krvavi pot, Bičanje, Kronanje, Spokornik sv. Hieronim, Glejte, človek, Kristus na križu, Mati sedem žalosti, Skrinja zaveze, Gospodov grob. "Za tiste čase in za tedanjo Loko je bila to velikanska prireditev, ki ji ne prej ne pozneje ne moremo postaviti ob stran nobene druge podobne. S sodelovanjem vseh okoliških vasi so si kapucini zagotovili udeležbo bližnje in daljne loške okolice. Lahko si predstavljamo, da se je na veliki petek popoldne v Loki trlo ljudi" (Niko Kuret). Mirko Rupel v Zgodovini slovenskega slovstva (Ljubljana 1956) priznava: "Slovenska škofjeloška procesija je svojevrstno baročno dramatično delo, spretno zgrajeno za učinkovito izvedbo ob množičnem sodelovanju preprostega ljudstva. Odlikuje se z obsegom, uspelo verzifikacijo in na živo recitiranje preračunano dikcijo ter se tako ugodno razločuje od večine slovenskih slovstvenih izdelkov tistega časa. Važna je tudi kot prva pisana priča o razvoju slovenske gledališke umetnosti." France Koblar pa poudarja, da besedilo škofjeloškega pasijona v poučnem namenu "odkriva zgodovino človeškega greha in njegove posledice, v spodbudnem spremlja Kristusovo trpljenje in odrešenje, v vsem pa obuja vest lahkomiselnemu grešniku in ga opominja h pokori".

Janez Svetokriški


Svetokriški se je še posebej izkazal. Ljudstvo ga je vzljubilo in zvesto poslušalo v vročini in mrazu, kakor sam pravi v pridigi "Slovo od Ljubljane". Tudi sobratje duhovniki so njegovo pridigarsko sposobnost zelo cenili. Mnogi od nji so ga prosili, da bi jim posodil svoje slovenske pridige, da bi jih prepisali, ali pa, da bi jih "drukat pustil". S tem si je postavil obsežen plan, ki ga je v sedemnajstih letih skoraj v celoti uresničil. Izdal je 5 debelih zvezkov pod naslovom SACRUM PROMPTUARIUM - Sveti priročnik na 2896 straneh. Prva dva zvezka sta izšla leta 1691 v Benetkah, ostali so izšli v Ljubljani. Tretji zvezek nosi letnico 1696, četrti 1700 in peti 1707. Tretji zvezek je v celoti izšel šele leta 1698, ko je škofijski cenzor podpisal dovoljenje za natis.

Še nekaj o njem!



Barok

21. Naštej glavne predstavnike slovenskega baroka kot literarnega obdobja!

Še nekaj o baroku pa tule: https://prezi.com/numq8b0xialg/barok-na-slovenskem/ :)



Pokukajte še sem: https://docs.google.com/document/d/1FB_k92ASleeC8M2O4hgpCybcBasD9jMudSkARG6x9T8/edit?usp=sharing !




Kaj je napisal pomembnega Janez Vajkard Valvasor?

Stara kontrolna naloga

Za pokušino si oglejte eno mojo staro kontrolno nalogo! Pa še to poklikaj!

Obdobje slovstvenega zastoja

20. Kaj veš o obdobju slovenskega slovstvenega zastoja?

Protireformacija



19. Katera so najpomembnejša dela (knjige in avtor) slovenske protireformacije?

Kaj sta imela skupnega 

Jakob Petelin Gallus

in





Krelj in Dalmatin

18. Ali sta Dalmatinova Biblija in Kreljeva Otročja biblija vsebinsko povezani? Ali obstaja med njima kakršnakoli vsebinska povezava?

Bohorič in Kopitar

17. Kaj imata skupnega (delo oziroma delovanje) Adam Bohorič in Jernej Kopitar?

Trubar in Dalmatin

16. Kaj imata skupnega (njuna dela oziroma delovanje) Trubar in Dalmatin? Kako sta povezana glede svojega pisanja (knjig)?

Primož Trubar: Katehismus z dvejma izlagama

15. O čem govori drugi del besedila (iz odlomka)?



Naštej naslove vsaj petih knjig, ki jih je napisal Primož Trubar!

Reformacija ali protestantizem

14. Katera od idej reformacije je bila najpomembnejša predvsem za Primoža Trubarja in Jurija Dalmatina?


Romance poznega srednjega veka

12. Naštej dve romanci poznega srednjega veka?

Ženske in moške balade srednjeveškega ljudskega slovstva

11. Katere pomembne ženske balade ni med spodaj naštetimi? Zapiši jo!

Desetnica, Sirota Jerica, Lepa Vida, Gospod Baroda in Kresnice.

________________________

12. Katere pomembne moške balade ni med spodaj naštetimi? Zapiši jo!

Trdoglav in Marjetica, Mlada Zora in Žlahtna gospa zakolje majerici sinka.

_________________________

Srednjeveško ljudsko slovstvo

10. Kako delimo ljudsko pripovedno prozo? Na katere literarne zvrsti?

Stiški rokopis

9. Stiški rokopis so našli v zborniku latinskih rokopisov iz stiškega samostana na Dolenjskem. Zdaj ga hranijo v ljubljanski Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK). Obsega dva dela.
Kaj je zapisano v prvem delu in kaj v drugem? Kateri je najpomembnejši del Stiškega rokopisa?

Ali najdeš kako vsebinsko povezavo med Stiškim in Celovškim ali rateškim rokopisom?

Celovški ali rateški rokopis

8. Kaj obsega/vsebuje Celovški ali rateški rokopis?

Brižinski spomeniki

7. Kaj veš o Brižinskih spomenikih?
a) čas nastanka
b) kraj, kjer so jih našli
c) avtor
č) vsebina
d) pisava
e) vsebina najpomembnejšega
f) jezik

Pismenstvo

6. Kaj označuje izraz pismenstvo? Katera so najpomembnejša besedila pismenstva?

Srednji vek

5. Kako delimo srednji vek kot obdobje slovenskega slovstva?

Zagovor zoper otok

4. Kaj je Zagovor zoper otok? O čem govori (zapiši v eni povedi)?

Nižja božanstva naših prednikov

3. Naštej vsaj štiri nižja božanstva naših prednikov v praslovenski dobi!

Karantanija

2. Kaj je Karantanija?
a) prva slovenska država
b) prva slovenska/slovanska državna tvorba
c) prva domovina Slovencev
č) prva slovenska republika

Nekaj o praslovenski dobi - poklikaj to povezavo!

Literarna/književna obdobja

Obdobja slovenskega slovstva
1.Katerih štirih obdobij slovenskega slovstva ni med spodaj zapisanimi? Zapiši jih!
Praslovenska doba, srednji vek, obdobje slovstvenega zastoja, razsvetljenstvo in predromantika, romantika, slovenska moderna (nova romantika) in njeni sodobniki, književnost med obema vojnama, sodobna književnost.